Sem dám odpovědi na otázky, které mi kladete často. Jako například:

Vůbec nepoznám stromy, ale chtěl/a bych se to postupně naučit. Je i tak workshop pro mě vhodný?

Ano, je. Budeme o nich mluvit tak zevrubně, jako by to byly živí bytosti, a tím si jejich jména snáz udržíte v paměti. Budete pak snáz schopni říct návštěvě, co Vám to tam roste.

Jak workshop probíhá?

Přijedu na Vaši zahradu třeba v sobotu ráno, projdeme se tam, Vy si ujasníte Vaše přání, já se budu ptát.

Skončíme zadumáni kolem oběda, načrtneme zjištěné informace, pocity a předběžné závěry, a to samé si (ne nutně na místě, pokud tam není kde sedět, klidně poblíž v kavárně) zopakujeme v neděli, poté, co nás všechny přes noc napadlo milion dalších věcí a otázek. Zakreslíte si podklad.

Za týden či měsíc (podle Vás) se opět jednoho dne ráno sejdeme nad Vašimi nápady a náčrty a otázkami, zkusíme je společně zodpovědět.

Odladit nesrovnalosti, podívat se na věc z jiných úhlů pohledu (ty se Vám možná nebudou líbit), obhájit si svoje názory přede mnou a tím i před sebou.

Vy si zkusíte načrtnout, co máte.

A poslední den to doladíte, abyste měli na čem stavět.
Povedu Vás otázkami, dovezu literaturu, moje hlava poslouží místo googlu. Půjčím Vám zelené fixy, ohlídám, že neztratíte ze zřetele měřítko a úvodní vizi. Ale radost z toho, že jste si to vymysleli a obhájili sami před sebou, tu Vám nechám.

Jak dlouho dopředu je třeba se na workshopu domluvit?

V lednu se plní víkendy března a dubna, kdy to srdce zahradníka táhne ven a už už chce něco dělat. Ostatní termíny jsou volnější, je možno se přizpůsobit.

Může to být i ve všední dny/ i o víkendu?

Ano, kdykoli budeme mít nerušené (tedy ani telefony a maily nerušené) dopoledne, je to možné.

Můžu z workshopu vycouvat, pokud zjistím, že mě to nebaví a nejde, a co pak?

Ano, leckdy je linie mezi workshopem a studií velmi nejasná, něco navrhnu já, něco Vy. Nenechám Vás bez výsledku. Pokud se to překlopí ve studii, dokončím to za Vás v ceně.

Nemám představivost a bojím se, že ze skic nepoznám, zda se mi studie líbí či nikoli. Uděláte mi vizualizaci?

Ne. Na trhu se pohybuje velké množství zahradních architektů, kteří vizualizace běžně dělají, takže Vám doporučím kolegu či kolegyni.

Zahradník po mně chce seznam materiálu, aby zpracoval rozpočet. Uděláte mi takový výkaz? Prý je to běžná součást projektu.

Ano, udělám, jen to bude chvíli trvat a něco stát. Běžná součást projektu to být může, pokud se domluvíme předem, že ji chcete – dost lidí ji totiž nechce a naopak jim v „běžném projektu“ přijde nadbytečná.

Zaujala mě možnost konzultace, ale bojím se, že mě během hodiny přesvědčíte, že je to celé špatně a donutíte mě objednat si u Vás studii.

Nedonutím. Pokud během konzultace zjistím, že na Vašem návrhu není opravdu na čem stavět a během tří hodin bychom nenechali „na kameni kámen“, řeknu Vám to hned a bude na Vás, jestli na základě mé laskavé (snažím se :)) zpětné vazby zkusíte začít sami znovu, anebo se mi svěříte do péče formou workshopu nebo studie. Ať tak či tak, od obou možností Vám odečtu cenu za konzultaci a budu ji brát jako úvodní setkání.

Připadáte mi nějaká ostrá, všude píšete, co NEnabízíte a co si musí zákazník dodělat sám… Proč? Takhle dost zákazníků přeci odradíte?

Moji přátelé by slovo „ostrá“ ve vztahu ke mně myslím nikdy nepoužili :). Troufám si tvrdit, že jsem naopak známa jako laskavá, soustředěná a empatická žena a zpětnou vazbu na nápady jiných lidí dávám korektně a s úctou, se snahou najít v tom to dobré.

Ale už jsem asi velká. A prostě jen nechci ztrácet čas ani můj, ani zákazníků, kteří by pak odcházeli překvapeni, neboť očekávali jiný přístup, jiné grafické podání, jinou podrobnost a rozhodně se nechtějí ušpinit od hlíny. Ti, kteří se odradit nenechají, protože s napsaným souznějí a připadá jim to super, ti jsou „moji“ a s nimi se těším na spolupráci.