online průvodce pro začínající a mírně pokročilé zahradníky


„Evi, prosímtě, kdy se přesazujou pivoňky? Já vím, že jsem se ptala už loni a předloni, ale mám pocit, že jsem to zase prošvihla, dík…“

Rozhodla jsem se, že letos odpovědi na podobné otázky uvidí všichni, kdo budou chtít. Pořád se opakují ty samé otázky, každý rok přibyde někdo nový, kdo má relativně čerstvě zahradu anebo se rozhodl po letech postavit výzvám a vyšel ven…

Moment – hledáte odkaz na workshop Pět pilířů zahrady? TADY. A pokračujeme dál:

Chcete se mě taky průběžně ptát? Zvu vás do programu Jaro nazeleno, kde za cenu jedné konzultace budete mít tříměsíční poradenství, sdílení a přístup k videím, které průběžně vytvářím:

Já na tyhle „sezonní otázky“ vlastně moc ráda odpovídám.

S pochopením a laskavostí.

Když mi došlo, že „ráda a s pochopením“, napadlo mne, že to je možná to poslání, které je tu pro mě připravené.

Heuréka :), chtělo by se říct a možná to některé z vás i v duchu řeknou, po těch letech :).

Jaro nazeleno

Zatím jsem připravila několik videí s jednoduchým průvodcem na předjarní měsíce. Další videa na březen, duben a květen budou přístupné už jen v programu Jaro nazeleno.

Vždy jsou tam stejné kapitoly:

  • celek – takový „elevator pitch“ o zahradě v daném měsíci
  • stromy
  • keře kvetoucí zjara
  • keře kvetoucí v létě
  • růže a případné další kvetoucí primabaleríny dle sezóny
  • trvalky
  • letničky
  • traviny
  • další živé bytosti (ptáci, ježci, slimáci) a další prvky zahrady, případně odkazy na dílčí podrobnější videa

První z videí, Leden, je možno shlédnout zde:

A únorové video okoukněte třeba na YouTube kanále nebo tady:

Zahradnice, které se již přihlásily na jaro, mají i podpůrnou skupinku na Facebooku, kde budu já osobně odpovídat na otázky (tedy s jistou garancí odbornosti, ne nějaké dojmy od neznámých „takymámzahradníků“) a budeme tam sdílet zkušenosti.

Počítám s videi, kde tyto otázky a odpovědi budou zodpovězeny a uloženy v databázi, abyste si je účastníci mohli kdykoli dohledat.

Vytvářím PDFka, jako určité check-listy a seznamy k odškrtnutí, pro ty, kdo to rádi vidí připnuté na ledničce:

Únorový check-list:

Anebo zvolíte celkový plán celého roku, v každém měsíci s nejdůležitějšími třemi činnostmi? Je to na Vás. Celkový přehled si stáhnete na stránce v odkazu po zadání mailu:

Vytvářím také audio. A teď zrovna řeším, kam umístím audiostopy z videí, pokud někdo rád poslouchá podcasty při běhu lesem nebo jízdě tramvají.

Předpokládám, že na Jaro naváže Léto, Podzim i Zima, možná už pak v celoročním balení, aby se dalo mluvit o obecnějších tématech týkajících se zahrad, které u tolik nevážou k jednotlivým obdobím, třeba o kompostování.

Předpokládám, že během roku vznikne docela dost materiálů, které tam pak příští běh Roku nazeleno nebo Jara nazeleno bude mít připravený, zároveň se neobávám, že by témata, o kterých se dá mluvit, došla. To píšu hlavně proto, že cena je teď doslova zaváděcí.

Mám rozpracována další témata pro menší dílčí kurzíky či průvodce – zatím tuším o trvalkách, o kompostování, o bylinkách a o jedovatých rostlinách v zahradách, ale to vše se vyvrbí. Plánuji pak pro „své“ členy tohoto online průvodce „Jaro nazeleno“ a případně dále „Rok nazeleno“ i výhodnější vstupné do dílčích tématických průvodců, počítám, že každého bude zajímat něco jiného.

Proč to dělám?

Poptávka po osobních konzultacích vašich zahrad už převyšuje moje časové kapacity. Nerada odmítám, nerada věci urychluji nedejbože odbývám, a Vy trpělivě čekáte…

A tak jsem se rozhodla udělat tenhle krok a převést většinu běžných otázek do online prostředí. Zbyde mi více času na případné osobní a adresné konzultace a slibuji si od toho, že vznikne databáze informací, kam budu moci směrovat všechny další příchozí.

Mým cílem je sejmout z vás obavy z toho, že nejste dost dobré zahradnice nebo zahradníci, a naučit vás zahradu vnímat, respektovat její roční cyklus a zlehka a s radostí ji upravovat k obrazu svému.

Co jsem to napsala, „obrazu svému“? Je to tak. Každý si svou zahradu představuje a vysní jinak, jsou pro měj důležité jiné vlastnosti, a já nikoho nebudu nutit nebo doporučovat, jak by měl svoji představu upravit. Budu jen průvodcem – tak jako jsem i v osobních konzultacích.

„Eva nevidí jen rostliny, ale ona vidí jejich duše. Je krásné sledovat, s jakým respektem a citlivostí vytváří společenství přírodních bytostí, které všechny spolupracují a vytvářejí celek, který není podle pravítka, zato žije a dýchá harmonií“. Tereza

A kdo jsem?

Kdo mě neznáte, více informací najdete v sekci O mně zde na zahradnickém webu a případně, pokud Vás zaujala vizuální stránka videa, i zde na ilustrátorském webu.

Pokud máte otázky, na Facebooku na stránce Rok nazeleno jsem založila vlákno, kam je možné otázky a dojmy psát. Budu ráda, když to tam ožije :).

A cena?

Cenu jsem zatím stanovila za ty tři měsíce s podporou na 690,- Kč. Tedy cenu pár trvalek, které díky mně vysadíte na to správné místo a ony neuschnou během sezóny. Nebo cenu okrasného keře, který díky průvodci neostříháte tak, že vám nepokvete.

A to je teď konec, zazvonil zvonec. Pokud váháte nebo vás to zaujalo, ale chce to ještě chvíli pozorovat, budu ráda za sledování na Facebooku Rok nazeleno, anebo na Instagramu @roknazeleno.

Díky!